اگر مواد آرایشی و بهداشتی موجب مرگ کسی شود، سازنده اعدام می‌شود

بهزاد اکبرآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ـ منطقه کرمانشاه، در ادامه بحث اجتماع سبب و مباشر یا اجتماع چند سبب اظهارکرد: در صورت جهل مباشر از عمل خود اطلاعی ندارد مثلا کسی را در مکانی می اندازد که چاهی در آن حفر شده و روی آن پوشانده شده است در اینجا حفر کننده چاه که سبب است قوی تر از مباشر (یعنی کسی می باشد که دیگری را در چاه می اندازد) چون مباشر از وجود چاه اطلاع ندارد.


وی افزود: در اضطرار، مباشر که از روی نا چاری کاری را انجام می دهد ضعیف است و سبب که مباشر را ناچار می سازد قوی‌تر است مانند آن که کسی دیگری را بترساند و آن شخص در حال فرار خود را از جایی پرتاب کند.


اکبرآبادی خاطرنشان کرد: مواردی که مباشر، حیوان یا عوامل طبیعی باشد مانند اینکه شخصی، دیگری را نزد حیوانی بیندازد و آن شخص از فرار کردن عاجز باشد در اینجا مسئولیت متوجه سبب است یعنی کسی که آن شخص را نزد حیوان انداخته است.


وی تصریح کرد: در سایر موارد مذکور در ماه یک در صورتی که منجر به فوت شود مجازات مرتکب، سه سال تا پانزده سال حبس جنایی درجه یک است.


این عضو پیوسته انجمن جرم شناسی گفت: در اینجا تولید کننده مواد مزبور سبب است و مصرف کننده آن، مباشر است و سبب قوی تر از مباشر است زیرا مباشر نسبت به موضوع جاهل است و در برابر قاعده اجتماع سبب و مباشر، مسئولیت متوجه سبب است.


اکبرآبادی ادامه داد: نکته‌ای که قابل بحث است اینکه آیا صرفا مجازات موضوع ماده
۳ فوق الذکر اعمال می شود یا تولید کننده در صورتی که قصد کشتن مصرف کننده را نداشته باشد باید دیه را بپردازد و یا اینکه هم حکم ا عدام جاری می شود و هم دیه پرداخت می‌شود.


وی عنوان کرد: اگر ملاک زمان حکومت قانون مزبور را مورد توجه قرار دهیم به نظر می رسد که هر دو حکم جاری می شود زیرا رد آ ن زمان علاوه بر مجازات اعدام، خسارتهای مالی و جانی متضرر از جرم نیز به موجب قانون مسئولیت مدنی پرداخت می شود که در حال حاضر به جای مقررات مزبور، پرداخت دیه حاکم شده است.


وی گفت: این استدلال از این جهت تقویت می شود که حکم اعدام حکمی عمومی و مربوط به حاکمیت است و حیت رضایت اولیا دم نیز تاثیری در آ ن ندارد بنابراین ارتباطی با دیه پیدا نمی کند.


اکبرآبادی در پایان گفت: استدلال دیگر آن است که هر کسی به اندازه جرمی که مرتکب شده است باید مجازات شود و دراینجا تولید کننده مواد غیر بهداشتی جان انسانی را از بین برده است پس نباید بیشتر از جان او چیزی از وی گرفت و حکم این مسئله شدیدتر از صورتی نیست که به صورت مستقیم کسی دیگری را بکشد.

نقل از خبرنامه اتحادیه کانونهای وکلا

/ 0 نظر / 21 بازدید